Firewall

Güvenlik  duvarı (firewall) birçok farklı filtreleme özelliği ile bilgisayar ve ağın gelen ve giden paketler olmak üzere İnternet trafiğini kontrol altında tutar. İP filtreleme, port filtreleme, Web filtreleme, içerik filtreleme bunlardan birkaçıdır. Güvenlik  duvarlarının iki temel türü vardır. Bunlar: Durumlu Denetim Güvenlik Duvarları (Stateful Inspection Firewall) Uygulama Tabakası Güvenlik Duvarları (Application Layer Firewall) Durumlu Denetim Ateş Duvarı, veriyi kaynağından hedefine kadar takip eder. Uygulama Tabakası Güvenlik Duvarı ise yalnızca gelen ve giden verinin başlık kısımlarını kontrol eder ve uygulama katmanındaki protokolleri kısıtlayarak güvenliği sağlar. Örneğin HTTP protokolü üzerinden bir Web sitesinin erişiminin engellenmesi buna örnek olarak verilebilir. Daha gelişmiş olanı durumlu denetim özellikte olanlar olup daha çok büyük ağların İnternet ve iç ağdaki trafiklerini kontrol eder. Günümüzdeki güvenlik duvarları da sadece port kapamak amaçlı kullanılmıyor. Yeni nesil güvenlik duvarları da U.T.M. (Unified Threat Management) (ateş duvarı, antivirüs, antispam, IDS/IPS, VPN, yönlendirici (router) gibi özellikleri olan) tümleşik cihazlardır.  Bu cihazlar üzerinde port protokol bazısında kısıtlama yapabilir. Web filtrelemesi (terör, şiddet, silah gibi kategorilerine göre yasaklama) yapabilir. Dosya indirme gibi işlemleri durdurabilir. İyi kurulmuş bir ateş duvarı, bilgisayarı bir daktiloya çevirebilir.

3D bilgisayar olarak yeni nesil güvenlik duvarının önde gelen markası Cyberoam  ile çalışmaktayız ve partnerlik belgesi ve sertifakısına sahibiz. 8 Katmanlı Kimlik tabanlı teknolojiye sahip Cyberoam Yeni Nesil Güvenlik Duvarları (NGFW), geleceğe hazır güvenlik için L2-L8 üzerinde tam güvenliğe olanak sağlayan eyleme geçirilebilir istihbarat ve girişim kontrolleri sunmaktadır. Cyberoam Birleşik Saldırı Yönetimi donanım araçları; büyük çaplı girişimlerden küçük çaplı girişimlere ve şubelerine kadar kapsamlı bir güvenlik sunmaktadır.

Cyberoam iView; MSSP’ler ve büyük girişimlerde güvenlik olaylarının gerçek zamanlı ve geçmişe ait bilgilerini sağlayarak, ağ üzerinde merkezi günlük tutma ve rapolama ile ayrılmış lokasyonlardaki çoklu cihazlar üzerinden kullanıcı aktivitesi sunar. CCC, merkezi politika oluşturma ve uygulamayı, tüm güvenlik özellikleri için şubelerde ve müşteri ofislerine yerleştirilen Cyberoam ağı güvenlik araçlarının abonelik ve imza güncellemelerini mümkün hale getirerek güvenlik yönetimini kolaylaştırmaktadır.